11.13.2009

Paryż, Londyn oraz inne miasta zielonookich uniesień (instalacja audialna autorstwa Rafała Kosewskiego, towarzysząca pokazowi slajdów z różnych miast

FESTIWAL NIEWINNI CZARODZIEJE
Godz. 13:00 – 18:00
Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51


NIE MA ZIEMI DLA ZAKOCHANYCH
Weź udział w miejskich manewrach miłosnych!
14 listopada, godz. 13:00 – 18:00

W Ósmym dniu tygodnia pada oskarżające, pełne pesymizmu zdanie: „Nie ma ziemi dla zakochanych”. Bohaterowie opowiadania Marka Hłaski to ludzie młodzi, a jednocześnie nad wiek dojrzali – pozornie wyzbyci złudzeń na temat miłości, próbują bezskutecznie utrzymać jej wyidealizowany obraz. Ich wspólnym dramatem jest brak prywatności w nieprzyjaznej przestrzeni miasta. Odbudowywana w latach pięćdziesiątych Warszawa staje się sceną, na której współcześni Romeo i Julia poszukują swojego balkonu w Weronie w szarej rzeczywistości PRL-u.
Czy dzisiaj młodzi ludzie potrafią jeszcze utożsamić się z bohaterami Marka Hłaski? Czy problem braku intymności pozostaje nadal aktualny? A może przeniósł się on w inną sferę? Może, w epoce kultury medialnej, gdzie prywatne przekształca się w publiczne, stajemy się coraz bardziej „na pokaz”, a coraz mniej autentyczni w okazywaniu sobie uczuć?

Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukać podczas akcji miejskiej NIE MA ZIEMI DLA ZAKOCHANYCH. Jednocześnie postaramy się odtworzyć klimat miłosnych wzlotów i upadków z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, nadając im szerszy, europejski kontekst. Uczestnicy akcji będą mieli także okazję do własnej wypowiedzi na temat ich osobistej wizji miłości.

Brak komentarzy: