4.19.2011

"Według czasu londyńskiego" od 20 kwietnia


Według czasu londyńskiego
„Według czasu londyńskiego” to wystawa zdjęć polskiego fotografa mieszkającego w Londynie zajmującego się stereoskopią, i jego syna, który odziedziczył po ojcu fascynację do fotografowania stereoskopowego. Wystawa przedstawia jak, to jedno z największych miast na świecie, zmieniło się w ciągu 50 lat i jak było postrzegane przez kolejne pokolenia. Zapraszamy od 20 kwietnia do Fotoplastikonu Warszawskiego.
Dzięki wznowieniu działalności Fotoplastikonu Warszawskiego przez Muzeum Powstania Warszawskiego technika fotografowania stereoskopowego odżywa na nowo. Zajmuje się nią coraz większa rzesza polskich fotografów, ale nie tylko. Jak się okazało ta niezwykła technika fotografowania przekracza granice Polski i spotyka się z dużym zainteresowaniem m.in. w Londynie. Przedstawicielem brytyjskich fotografów stereoskopowych jest Mark Witkowski (Brytyjczyk o polskich korzeniach), który maszynę jaką jest fotoplastykon zobaczył pierwszy raz podczas zeszłorocznych wakacji w Polsce. W Londynie nie ma takiego urządzenia, więc Witkowski nie miał do tej pory możliwości zaprezentowania swojej bogatej kolekcji zdjęć stereoskopowych. Mark Witkowski odziedziczył pasję do stereoskopii po swoim ojcu, który był profesjonalnym fotografem mody (na jego zdjęciach możemy zobaczyć m.in. Twiggy).
Londyn to jedno z ulubionych miast Polaków, pełne zabytków i muzeów, przyciąga co roku ok. 30 milionów turystów, m.in. z Polski. Mieszka tam również znaczna część polskiej emigracji. O sympatii Warszawiaków do Londynu może świadczyć m.in. wygrana plakatu reklamującego Londyn w listopadowym konkursie na najładniejszy plakat z kolekcji Fotoplastikonu. Wystawa będzie zestawieniem zdjęć Londynu z lat 60., wykonanych przez ojca Marka Witkowskiego, i zdjęć Londynu wykonanych współcześnie przez Marka Witkowskiego. Na fotografiach będziemy mogli zobaczyć m.in. katedrę św. Pawła czy Trafalgar Square, ale również przemysłowy brzeg Tamizy czy senne uliczki londyńskich przedmieść.

Zdjęcia prezentowane będą codziennie (z wyjątkiem poniedziałków i niedziel) w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51 od 20 kwietnia w godz. 10:00 – 18:00.

Brak komentarzy: