9.13.2011

"Czar stolicy" – wystawa zdjęć Warszawy z początku XX wiekuCzar stolicy – wystawa zdjęć Warszawy z początku XX wieku
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę prezentującą Warszawę z początku XX wieku. Fotografie stolicy sprzed ponad 100 lat pochodzą ze zbiorów fotoplastikonu mieszczącego się w Muzeum Śląskim. W 47 stereoskopowych obrazach zostały zamknięte widoki stolicy ze znanych i mniej znanych zakątków miasta m.in. Tor Wyścigów Konnych przy ul. Polnej czy ślizgawka w Dolinie Szwajcarskiej. Wystawa będzie czynna od 15 września.
Wystawa Czar stolicy pochodzi ze zbiorów Muzeum Śląskiego i była prezentowana w tamtejszym fotoplastikonie od stycznia 2010 roku. Dzięki nawiązaniu współpracy między Muzeum Śląskim a Muzeum Powstania Warszawskiego, zdjęcia po raz pierwszy będzie można zobaczyć w magicznym bębnie Fotoplastikonu znajdującego się w Al. Jerozolimskich 51. W 47 stereoskopowych obrazach zostały zamknięte widoki stolicy ze znanych i mniej znanych zakątków miasta. Obok handlujących starzyzną przekupek na placu Za Żelazną Bramą, czy pierwszych elektrycznych tramwajów na Krakowskim Przedmieściu można zobaczyć unikalne zdjęcia z budowy Mostu Poniatowskiego oraz peronów dworca kolei warszawsko – wiedeńskiej. Rosyjskie reklamy na ulicach, objazdowy cyrk A. Pincla, czy dymiące parowozy kolejek wąskotorowych – to wszystko składa się na obraz nieistniejącej już Warszawy w ostatnich dniach przed wybuchem I wojny światowej.
Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych w blisko 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.

Brak komentarzy: