6.26.2012

Morowe Panny, czyli Fotoplastikon warszawiankom


Muzeum Powstania Warszawskiego i Fotoplastikon Warszawski zapraszają na wystawę będącą opowieścią o tytułowych „Morowych Pannach” – czyli kobietach silnych świadomych i szczęśliwych, od początku XX wieku, aż po chwilę obecną. Zdjęcia pochodzące ze zbiorów własnych Fotoplastikonu, prezentowane będą od 28 czerwca 2012 roku, od wtorku do soboty, w godz. 10.00-18.00, w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51.
„Morowe Panny…” to wystawa organizowana w ramach projektu muzycznego Muzeum Powstania Warszawskiego „Morowe Panny”. Na 47 fotografiach zostały zestawione różne Warszawianki, te znane i mniej znane, reprezentujące Warszawę różnych okresów. Poza rozpoznawalnymi celebrytkami ze świata mediów tj. znana dziennikarka i felietonistka - Agata Passent, popularna aktorka Anna Milewska, czy znakomita poetka i autorka tekstów Agnieszka Osiecka, na wystawie znalazły się także fotografie anonimowych warszawianek – cichych bohaterek swoich czasów. Matka z dziećmi na spacerze w łazienkach Królewskich z początku wieku, kobieta na trybunie honorowej manifestacji patriotycznej na ul. Marszałkowskiej z 1905 roku i pierwsza warszawska handlarka na zrujnowanej po Powstaniu ul. Pięknej – one także zasługują na miano „Morowych Panien”
Projekt „Morowe Panny” tworzony przez Muzeum Powstania Warszawskiego jest nowatorskim projektem muzycznym. Po raz pierwszy bowiem, została stworzona przestrzeń do wspólnych działań wokalistek reprezentujących rozmaite, zaskakujące style i gatunki muzyczne, z elementami muzyki niezależnej, klubowej reggae. Przestrzeń ta pozwoliła na wypowiedź i komentarz z nieco innej perspektywy niż obiegowa, osadzona na stereotypach dotyczących postrzegania zarówno historii, jak i współczesności Warszawy. Projekt Morowe Panny to poszukiwanie pulsu współczesnego miasta z kobiecej perspektywy. W ramach projektu zostały przygotowane utwory w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, lidera zespołu Maleo Reggae Rockers. Do współpracy zaproszono znane i popularne wokalistki tj. Jadwigę Basińską, Lilu, Katarzynę Groniec, Dorotę Frontczak, Dorotę Lizun, Monę, Marikę, Anię Brachaczek, Haline Mlynkovą, Paulinę Przybysz i Anitę Lipnicką, przed którymi stanęło zadanie opowiedzenia z perspektywy dziewczyn/kobiet historii miasta z ich problemami, przemyśleniami odnoszącymi się zarówno do wydarzeń historycznych tj. Powstanie Warszawskie, ale mających swoje konotacje we współczesnej problematyce i zjawiskach społeczno – kulturowych Warszawy.
Celem projektu jest wykreowanie mody na tytułowe „Morowe Panny”, rozumiane jako kobiety aktywne zawodowo i rodzinnie, świadome tradycji, historii oraz zjawisk o charakterze społecznym zachodzącym we współczesnym świecie. W ramach projektu przewidziano także szereg eventów towarzyszących. 30 czerwca 2012 roku na skwerze Hoovera odbędzie się debata pt: „Morowe Panny – Niewiastę dzielną któż znajdzie?” – czyli charakterystyka połączona z dyskusją „kobiet z charakterem”, z perspektywy: historycznej, kulturowej i psychologiczno – socjologicznej, której towarzyszyć będzie wystawa autorstwa Tomasza Sikory „ Morowe panny, czyli współczesne portrety niewiast dzielnych. W lipcu w przestrzeni miejskiej pojawią się prace autorstwa Mariusza Libla. Punktem kulminacyjnym projektu będzie koncert w ramach cyklu „Pamiętamy 44” , który odbędzie się 28 lipca 2012 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.
Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych w blisko 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.

Brak komentarzy: