6.29.2013

Zapiecek, Rybaki, Kanonia... Starówka z początku XX wieku na fotografiach Zdzisława Marcinkowskiego


Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zaprasza do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę zdjęć autorstwa Zdzisława Marcinkowskiego ukazujących Warszawską Starówkę i okolice z początku XX wieku. Zdjęcia prezentowane po raz pierwszy i jedyny w lipcu zeszłego roku cieszyły się ogromną popularnością, dlatego także w tym roku z okazji 60 rocznicy odbudowy Starego Miasta, magiczny bęben z al. Jerozolimskich jeszcze raz zaprasza w podróż po Zapiecku, Rybakach, Kanoniej…

Fotografie wykonane zostały aparatem stereoskopowym, dzięki czemu oglądane obrazy sprawiają wrażenie niezwykle realistycznych, niemal na wyciągnięcie ręki widza. Na 48 szklanych stereoparach uchwycone zostały malownicze i nieistniejące zakamarki warszawskiej Starówki, uroczystości patriotyczne na Rynku Starego Miasta, tramwaje przed kościołem Świętej Anny na Krakowskim Przedmieściu, czy m.in. moment usuwania pomnika Paskiewicza sprzed Pałacu Namiestnikowskiego. Te i wiele innych zdjęć stereoskopowych Starego Miasta i okolic do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.
Wystawa prezentowana będzie od 1 do 25 lipca 2013 roku, od wtorku do soboty, w godz. 10.00 -18.00 w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51. Fotografie pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Brak komentarzy: