5.15.2010

NOC MUZEÓW od godz.19.00

NOC MUZEÓW – FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI
W 48 ujęć/kadrów dookoła świata
15 maja 2010 r. godz. 19.00
Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)

Czy chcesz przenieść się w tę niezwykłą noc w inny – magiczny świat i zobaczyć jego różne zakątki? Wybierz się w Podróż Dookoła Świata w Noc Muzeów !

Fotoplastikon Warszawski ma przyjemność zabrać wszystkich w podróż dookoła świata. Magiczny świat fotografii stereoskopowej odkryje przed zwiedzającymi swoje największe tajemnice. Paryż jakiego już nie ma, Japońskie gejsze z początku XX wieku, skąpane słońcem uliczki Rzymu czy budynki nieistniejącej już Warszawy, to wszystko do zobaczenia w jednym miejscu, tylko w Noc Muzeów. Nie potrzebując biletu, paszportu, ani wizy w tę magiczną noc Fotoplastikon zabierze państwa w ten niezwykły trójwymiarowy świat.
Niezwykła wystawa w Fotoplastikonie Warszawskim, prezentowana jedynie podczas „Nocy Muzeów” to 48 stereoskopowych fotografii ze zbiorów własnych fotoplastikonu, które pochodzą z różnych zestawów.
Fotoplastikon Warszawski jest obecnie jedynym tego rodzaju czynnym obiektem na świecie, który zachował się od dnia założenia w tym samym miejscu. Przetrwał obie wojny i Powstanie Warszawskie. W latach II wojny światowej dawał mieszkańcom Warszawy wspomnienie lepszych czasów i był konspiracyjnym punktem kontaktowym. W pierwszych powojennych latach stał się ulubionym miejscem spotkań wśród ruin stolicy. Dziś działa uparcie nadal, niepozornie ukryty w ciemnym podwórku, mimo konkurencji kina i telewizji.

1 komentarz:

fotoblog.zowsik.com pisze...

Zapraszam do obejrzenia reportażu z Nocy Muzeów 2010 w Warszawie i przesympatycznej wizyty w fotoplastikonie :)

http://fotoblog.zowsik.com/2010/05/noc-muzeow-2010-warszawa-%e2%80%93-fotoplastikon-warszawski/

Jakub Zowsik.