11.13.2011

DNI MOSKWY od 17 listopada


„Dni Moskwy” 17-27 listopada 2011

Fotoplastikon Warszawski w ramach 5 festiwalu filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską”, zaprasza na specjalną wystawę „Dni Moskwy” prezentującą zdjęcia stolicy naszego największego sąsiada. Zapierające w piersiach zabytki przedwojennej Moskwy, skąpane słońcem złote dachy moskiewskich soborów oraz „WDNH” z Wystawy Osiągnięć Gospodarki Narodowej z pawilonu Kosmos.
48 stereoskopowych obrazów do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim. Wystawa czynna od 17 do 27 listopada, w godz. 10.00-18.00, w oficynie kamienicy przy Al. Jerozolimskich 51.Fotoplastikon Warszawski w Al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. Z przerwami działał przez całe stulecie.
W swoich zbiorach posiada ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych w blisko 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Wybrany kilka lat temu przez warszawiaków na Magiczne Miejsce Stolicy, a w 2008 r. wzięty pod opiekę Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon stał się trwałym elementem tożsamości Warszawy.

5 Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

Andriej Konczałowski oraz kosmonauci z Rosji podczas 5 festiwalu filmów rosyjskich „Sputnik nad Polską”
Tegoroczna edycja festiwalu „Sputnik nad Polską” odbędzie się w terminie 17-27 listopada 2011 w Warszawie. Wszystkich widzów zapraszamy na pokazy filmowe do Kinoteki, kina Kultura oraz iplex.pl. Repliki festiwalu będzie można obejrzeć w ponad 40 największych miastach Polski.
W programie m. in. retrospektywy Andrieja Konczałowskiego oraz Michaiła Kalika z udziałem reżyserów. W sekcji Ale Kosmos! zaprezentujemy klasykę rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów z udziałem kosmonautów Mirosława Hermaszewskiego, Jurija Baturina, Aleksieja Leonowa. Kinomanom dedykowana jest sekcja konkursowa prezentująca najlepsze autorskie obrazy z ostatnich dwóch lat. W ramach sekcji „Moskwo Kocham Cię”, zaprezentujemy dokumenty filmowe znamienitych reżyserów oraz filmy fabularne, w których stolica Rosji staje się „drugoplanowym bohaterem”.
Całkowicie nową sekcją będzie realizowany we współpracy z Muzeum Erotyki pokaz filmów z sekcji „Erotyka w kinie rosyjskim”, w tym m.in. „Mała Wiera” Wasyla Piczuła, „Dziwadła i ludzie” Aleksieja Bałabanowa. Nie zapomnimy również o najmłodszych widzach, dla których przygotujemy specjalne atrakcje filmowe w ramach sekcji Mały Sputnik.
Sputnik to również wydarzenia towarzyszące: wystawy, koncerty, debaty. Już teraz przygotujcie się na niezapomniane emocje!

ALE KOSMOS!
50 lecie człowieka w kosmosie i kosmiczne filmy
Debata z Kosmonautami/M.Hermaszewski/A.Leonow(Rosja)/J.Baturin (Rosja)
20 listopada Planetarium Centrum Nauki Kopernik

Wystawa: „Dni Moskwy”
Fotoplastikon Warszawski/17-27 listopada

Wystawa Mateusza Damięckiego - „Syberia Expedition”
Dworzec Centralny/Cafe Poczekalnia / listopad

Wystawa: „Kobiece ikony rosyjskiego kina”
autorka: Anna Szewczyk
Kinoteka/17-27 listopada

Wystawa: „Rosyjska erotyka”
Muzeum Erotyki/ 16 – 27 listopad – grudzień

Aktualności i więcej informacji na stronie www.sputnikfestiwal.pl

Brak komentarzy: