2.20.2012

„Kimono contra garnitur. Japonia z lat 60.”


Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Fotoplastikon Warszawski zapraszają na wystawę trójwymiarowych zdjęć Japonii z lat 60. ze zbiorów własnych Fotoplastikonu, która będzie prezentowana od 23 lutego, codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków w godz. 10.00-18.00, w Al. Jerozolimskich 51. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ambasady Japonii w Polsce.

Niezwykłe, stereoskopowe fotografie nieznanego autora przedstawiają Japonię z lat 60. jako państwo dwóch kultur, przenikających się wzajemnie na ulicach japońskich miast. Kultura Wschodu reprezentowana na fotografiach poprzez kimona, ryksze na ulicach i wielowiekowe świątynie, miesza się z kulturą Zachodu coraz bardziej dostrzegalną w krajobrazie japońskich miast, naznaczoną garniturem jako wyznacznikiem mody męskiej, nowymi środkami motoryzacji, czy nowoczesnymi domami towarowymi. Odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej wielkomiejskie metropolie, ruchliwe i pełne nowoczesnych budynków ulice Nagoi i Kioto składają się na obraz Japonii lat 60. – wschodzącej potęgi gospodarczej i finansowej świata. Poza zdjęciami dokumentującymi osiągnięcia odbudowy i modernizacji kraju, w skład wystawy wchodzą także fotografie przedstawiające zabytki kultury i architektury Japonii, m.in. monumentalne świątynie czy malownicze ogrody świątyni Heian. Na zdjęciach możemy zobaczyć także sceny z życia ówczesnych Japończyków: studentów oczekujących na przystanku autobusowym, czyścicieli butów przy pracy czy młodych Japończyków grających w baseball w Parku Cesarskim. Te i wiele innych obrazów zostały zamknięte na 47 stereoskopowych zdjęciach, do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.

Podczas otwarcia wystawy, dnia 23 lutego o godz. 19.00, słowo wstępne wygłosi Pani Michiko Makino, Dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce, przebywająca na placówce w Warszawie od 2008 roku.

Historię Japonii przybliży nam Pani Ewa Pałasz - Rutkowska - dr hab., profesor Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Japonistyki i Koreanistyki, Wydział Orientalistyczny); profesor Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Absolwentka japonistyki UW, na Uniwersytecie uzyskała tytuł doktora i doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Odbyła wiele staży badawczych w Japonii, głównie na Uniwersytecie Tokijskim (również jako visiting professor) oraz na Uniwersytecie Rikkyō (Tokio).
Specjalizuje się w historii i kulturze Japonii, historii stosunków polsko-japońskich, japońskim systemie cesarskim. Obecnie: kierownik Zakładu Japonistyki i Koreanistyki (Wydział Orientalistyczny UW); kierownik Studium Stosunków Międzykulturowych (Wydział Orientalistyczny UW)

Komentarz do zdjęć wygłosi Pan Jacek Wan, japonista i specjalista od tematyki Dalekiego Wschodu. Od 1989 roku był korespondentem japońskiej telewizji NTV w Polsce. W latach 2005-2011 wykonał serię 51 odcinków programu telewizyjnego „Między Wschodem a Zachodem”, emitowaną w telewizji POLSAT. Programy mają charakter podróżniczy i przedstawiają różne aspekty kultury krajów Dalekiego Wschodu. Większość tematów poświęcona jest Japonii. Jest autorem dwóch pełnometrażowych filmów dokumentalnych: „Wielkanoc na Amorgos” (2008) i „Orzeł i chryzantema” (2010). Od maja 2012 zostanie korespondentem PAP i TVP w Pekinie.

Na wernisażu będzie można posłuchać kilku utworów muzycznych, zagranych na tradycyjnym instrumencie japońskim koto, w wykonaniu Pani Katarzyny Karpowicz. Pani Katarzyna jest studentką japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Gry na koto nauczyła się podczas pobytu na stypendium naukowym w Tokio, pod kierunkiem sensei Shumihō Ōzaki (szkoła Yamada-ryū), uczennicy znanego wirtuoza i kompozytora muzyki na tradycyjne instrumenty japońskie, Shina Miyashity. Jej zainteresowania obejmują zarówno klasyczną muzykę japońską, jak i bardziej współczesną, z wykorzystaniem nowych technik gry w jazzie i muzyce improwizowanej.
Współpracuje też ze skrzypaczką Anną Natalicz, która na skrzypcach wykona partię fletu shakuhachi, tradycyjnie towarzyszącego koto w wielu utworach.

Wystrój Fotoplastikonu oraz dekorację japońską do wystawy przygotowała Pani Sylwia Grzybek z Velvethouse. Projektantka wnętrz oraz animatorka kultury japońskiej.

O oprawę kulinarną na uroczystym otwarciu wystawy zadba restauracja Matsuri Sushi. Potrawy przygotowane będą pod kierunkiem dyplomowanego kucharza z Japonii, absolwenta Tokijskiej Akademii Sushi, Tairę Matsuki. Matsuri Sushi jest jedną z nielicznych firm w Polsce oferujących japońskie potrawy przygotowane według oryginalnych receptur. Czerpiąc bezpośrednio „ze źródła”, którym jest japońska tradycja i kultura kulinarna.

Fotoplastikon Warszawski mieszczący się w Al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa (wystawa stała) w godz. 10.00 - 18.00, natomiast od wtorku do soboty w godz. 10.00 - 18.00 prezentowana jest wystawa czasowa. W poniedziałki Fotoplastikon jest nieczynny.

Brak komentarzy: