4.22.2012

„Na dachu Europy". Stereoskopowa podróż po Szwajcarii lat 60; od 26 kwietnia 2012 roku„Na dachu Europy”
Stereoskopowa podróż po Szwajcarii lat 60.

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Fotoplastikon Warszawski zapraszają na wystawę trójwymiarowych zdjęć Szwajcarii z lat 60. ze zbiorów własnych Fotoplastikonu, która będzie prezentowana od 26 kwietnia 2012 roku, od wtorku do soboty, w godz. 10.00-18.00, w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51. 

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ambasady Szwajcarii w Polsce. 

Stereoskopowa podróż nieznanego fotografa ukazuje Szwajcarię lat 60. Autor na 47 obrazach uchwycił piękno architektury miasteczek, ulic, miast i mieszkańców w nich żyjących, w połączeniu z alpejskimi krajobrazami, jeziorami i rzekami, nad którymi leży większość miast kantonalnych Szwajcarii, tj. Zurych, Genewa, Lozanna czy Berno. Na zdjęciach zobaczymy słynną wieżę zegarową w Bernie, ruiny rzymskiego amfiteatru w Avenches, promenadę nad rzeką Reuss w Lucernie czy wąskie uliczki w Lozannie, rozchodzące się dookoła kościoła św. Laurenta. Zdjęcia składają się na ciekawy i atrakcyjny pejzaż Szwajcarii z tamtych lat. Jest to wystawa z kolekcji Fotoplastikonu, pokazana na nowo po 50 latach. Stanowi ona kontynuację cyklu wystaw ponownie prezentowanych po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach w tym zabytkowym miejscu i urządzeniu. Te i wiele innych obrazów, będzie można zobaczyć od 26 kwietnia 2012 roku w Fotoplastikonie Warszawskim.
Na uroczystym otwarciu wystawy,  słowo wstępne wygłosi Pan Lukas Beglinger, Ambasador Szwajcarii w Polsce, natomiast o relacjach polsko-szwajcarskich opowie Pan Ulrich Schwendimann, Dyrektor Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Komentarz do zdjęć wygłosi Pan Marcin Wälli, Polak, z wykształcenia historyk, urodzony i wychowany w Szwajcarii,  który po studiach wyjechał za miłością i z pomysłem na życie do Polski.
O oprawę muzyczną wystawy zadba Pani Agnieszka Marucha; laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Hochschule der Künste w Bernie

Fotoplastikon w Al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.         
Wystawa „Na dachu Europy” potrwa do 30 maja 2012 roku. 

Brak komentarzy: