5.10.2012


16 Piknik Naukowy Polskiego Radia      
 i Centrum Nauki Kopernik

12 maja 2012 roku Fotoplastikon Warszawski zaprasza wszystkich miłośników nauki i nie tylko do Parku Rydza Śmigłego na 16 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Stoisko Fotoplastikonu nr 188, znajdujące się w sektorze IV, otwarte będzie przez cały czas trwania imprezy tj.  w godz. 11.00 – 20.00.
 Głównym motywem tegorocznego pikniku naukowego jest energia, dlatego też hasłem przewodnim naszego stoiska będzie „Energia 3D”. Technika stereoskopowa, jako pierwsza metoda pozwalająca na trwały zapis i dająca możliwość oglądania obrazu trójwymiarowego, pozwalała tworzyć zupełnie nowy i nieznany wcześniej rodzaj fotografii. Zdjęcia stereoskopowe, sprawiały że oglądający w ciągu kilku chwil bez ruszania się z miejsca przenieść w zupełnie inny świat, a realistycznie zapisany obraz dawał złudzenie „ożywania” martwych przedmiotów i postaci utrwalonych na fotografiach. Zdjęcia nie były już płaskimi odbitkami, nabierały życia, wstępowała w nie energia…
Tegoroczne stoisko Fotoplastikonu Warszawskiego już tradycyjnie przygotowane będzie z myślą o wszystkich odwiedzających 16 Piknik Naukowy. Specjalnie dla tych, którzy interesują się historią Fotoplastikonu przygotowane zostaną materiały odkrywające szereg tajemnic tego niezwykłego miejsca. O zawiłościach techniki stereoskopowej oraz o sposobach prezentacji i oglądania zdjęć opowie specjalista w tej dziedzinie, autor dwóch wystaw w Fotoplastikonie – Zbigniew Szczypka. Dla wszystkich pragnących poznać w praktyce działanie magii świata 3D, członkowie Polskiego Koła Stereoskopowego przygotowali specjalne pokazy do oglądania w okularach anaglifowych, a w przenośnym czterostanowiskowym Fotoplastikonie zaprezentowana zostanie wystawa niezwykłych zdjęć oddających myśl przewodnią 16 Pikniku Naukowego. Specjalnie dla najmłodszych przygotowany zostanie specjalny konkurs na temat Fotoplastikonu i fotografii stereoskopowej.

       

Brak komentarzy: