3.16.2011

DOWN w 3D - Życie w pełnym wymiarze...


Wystawa „ DOWN w 3D - Życie w pełnym wymiarze..." to cykl 48, pełnych niuansów
i emocji, stereoskopowych fotografii Tomka Meusia, których bohaterami są młodzi ludzie z zespołem Downa pokazani w codziennych, życiowych sytuacjach.
Widzimy dokazujące maluchy (Oliwkę i Szymka), uroczo nieporadnych zakochanych (Anię i Karola), ostatnie przygotowania do ślubu (z Justyną, Piotrem i Czarkiem ), wreszcie młodych rodziców czule opiekujących się niemowlęciem (w tej roli Ania, Karol, Marta i Piotr).
Wydawałoby się zwyczajne sceny z życia będące udziałem większości z nas...
Właśnie - większości, ale nie wszystkich.
Aberracja chromosomu 21 praktycznie zamyka dorosłym osobom z zespołem Downa możliwość
zaspokojenia jednych z najbardziej podstawowych ludzkich pragnień, takich jak intymne bycie z drugą osobą, założenie własnej rodziny czy posiadanie dziecka.
Oni raczej nie wyjdą ze swoją miłością poza zwykłe „chodzenie", nie zawrą małżeństwa, nie będą mieli dzieci. Uważne przyjrzenie się zdjęciom zdradza, że młodzi tulą w objęciach lalkę, tylko przypominającą prawdziwe niemowlę, że pieczołowicie upinany na głowie zarumienionej dziewczyny welon wcale nie będzie tradycyjną „przepustką” do ołtarza... Ale te „rekwizyty” to jedyny zgrzyt.
Emocje, które towarzyszą naszym bohaterom są absolutnie prawdziwe. Nikt tu niczego nie udaje.
Ich pełne uczuć spojrzenia i gesty nie kłamią. Autentyczne są też odtwarzane w trakcie wystawy fragmenty ich rozmów i wypowiedzi, które - ma się wrażenie - podsłuchujemy.
Osoby z zespołem Downa przywykliśmy uważać za dzieci, niezależnie od tego w jakim są wieku. A dzieciom przypisuje się wyłącznie dziecięce emocje. Na fotografiach Meusia widzimy „pełnowymiarowych" młodych ludzi z ich dorosłymi marzeniami i pragnieniami...
Nieco egzotyczne rysy twarzy to jedyna, rzucająca się w oczy odmienność.
Czy znaczy to, że ich życie może też być... jest... pełnowymiarowe?
Zdjęcia powstały na potrzeby wydawanych przez Stowarzyszenie „Bardziej Kochani”, bliskich życia poradników, opracowanych przez Izabelę Fornalik a dotyczących seksualności osób niepełnosprawnych umysłowo. Uroda tych fotografii i zawarty w nich niezwykły ładunek emocjonalny sprawiają, że zdecydowaliśmy się zaprezentować je szerszej publiczności.
Chcemy tą wystawą zwrócić uwagę na to, że osoby z zespołem Downa nie pozostają wiecznymi dziećmi do końca życia, że już od najmłodszych lat towarzyszą im te same emocje i uczucia, jakie są udziałem każdego człowieka: jako małe dzieci eksplorują światy obu płci podpatrując i naśladując rodziców... jako nastolatki zawierają przyjaźnie, zakochują się... jako młodzi ludzie marzą o stworzeniu domu, o samodzielności...
Kto z nas nie odnajdzie w tych zdjęciach siebie?
Sprawdźmy.
Małgorzata Zarzycka – kurator wystawy

Wystawa „DOWN w 3D - Życie w pełnym wymiarze...” prezentowana w dniach 21-23.03.2011 w Warszawskim Fotoplastikonie (Al. Jerozolimskie 51) to część tegorocznych, organizowanych przez Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” (www.bardziejkochani.pl ) obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, obchodzonego od paru lat w dniu 21 marca. Ta data nie została wybrana przypadkowo – miesiąc i dzień odpowiadają trzeciemu, dodatkowemu i odpowiedzialnemu za tę wadę genetyczną chromosomowi w 21 parze chromosomów.
Święto, ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ma na celu zachęcenie do zrozumienia i wspierania osób niepełnosprawnych intelektualnie. Z roku na rok obchody nabierają coraz większego rozmachu. Kolejne kraje angażują się w misję pokazywania światu, że osoby z zespołem Downa stanowią integralną i wartościową część całego społeczeństwa. Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” gorąco popiera tę ideę i przyłącza się do światowej inicjatywy organizując w tym roku, oprócz wspomnianej wystawy w Fotoplastikonie, przegląd filmów dokumentalnych „Obrazy świata Downów”, prezentujący siedem dokumentów, związanych
z problematyką zespołu Downa. (20.03.2011 w godz.10.00-14.00, kino Muranów (ul. Gen. Andersa 1).
Wystawa czynna od 21 do 23 marca.
21 marca (poniedziałek) - wstęp bezpłatny
22 i 23 marca (wtorek i środa) - wstęp bezpłatny dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Serdecznie zapraszamy.

Brak komentarzy: