3.25.2011

Gajcy 2.0 – poetyckie warsztaty slamowe z wykorzystaniem dorobku poetyckiego Tadeusza Gajcego

Ta oryginalna propozycja formy aktywności twórczej jest połączeniem współczesnego gatunku ekspresji mówionej z poezją opisującą brutalne realia rzeczywistości wojennej Powstania Warszawskiego. Warsztaty Gajcy 2.0 to nie tylko połączenie poezji i performance’u, ale również forma nowoczesnej edukacji. Warsztaty te mogą być skutecznym sposobem na dotarcie do młodego odbiorcy z refleksyjną i nie zawsze pesymistyczną poezją Gajcego. Warsztaty poprowadzą Wojciech Cichoń, animator warszawskiego slamu oraz Grzegorz Bruszewski, ESTRAGON – dziennikarz, slamer. Pierwsze spotkanie odbędzie się 2 kwietnia w godz. 11:00-16:00 dla osób powyżej 13. roku życia w Chwila Da Klub, ul. Ogrodowa 31/35.
Poetyckie warsztaty slamowe są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych poezją, slamem oraz twórczością Tadeusza Gajcego i innych powstańczych poetów. Składać się będą z dwóch części. Pierwsza część przybliży uczestnikom twórczość Gajcego oraz dostarczy innowacyjne moduły, takie jak ćwiczenia techniki prezentacji własnej twórczości, ćwiczenia z pisania kreatywnego i ćwiczenia z emisji głosu. A o 18:00 będzie miał miejsce wielki finał w formie imprezy slamowej, na której uczestnicy wraz z prowadzącymi zaprezentują efekt wspólnej pracy w postaci wolnej, ekspresyjnej interpretacji poezji Gajcego przed publicznością.
Warsztaty prowadzone będą w oparciu o wydawnictwa Muzeum Powstania Warszawskiego tj. płytę „Gajcy” z rockowymi interpretacjami wierszy poety, płytę z poezją Gajcego recytowaną przez aktora Borysa Szyca i w interpretacji muzycznej Adama Pierończyk „Gajcy/Szyc /Pierończyk” oraz tomik wierszy „Gajcy – kto ja”. Równolegle do warsztatów zorganizowany będzie konkurs na scenariusz lekcji dotyczącej twórczości Gajcego dla nauczycieli szkól gimnazjalnych i średnich.
Warsztaty Gajcy 2.0 odbywają się w ramach cyklu warsztatów edukacyjno-artystycznych Warszawskie Panoptikum organizowanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Celem projektu jest prezentacja najciekawszych elementów tradycji warszawskiej oraz inspirowanie działań służących rozwojowi i integracji mieszkańców Warszawy. Tytułowe Panoptikum odnosi się do różnorodności, niezwykłości, a czasem dziwactwa zjawisk związanych z obrazem kulturowo-społecznym historycznej i współczesnej Warszawy.
Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać formularz zgłoszeniowy korzystając ze strony WWW.panoptikum.1944.pl. Koszt warsztatów 25 zł. Więcej informacji na stronie.

Brak komentarzy: