7.05.2011

"Warszawskie uniesienia" od 7 lipca

Warszawskie uniesienia – stereoskopowy obraz stolicy z wysokości


Warszawskie uniesienia to wystawa trójwymiarowych zdjęć Warszawy wykonanych z budowlanego podnośnika z wysokości 10 piętra przez znanego dziennikarza i fotografa stolicy Pawła Lorocha. Dzięki tym nietypowym fotografiom z wysokości warszawiacy będą mogli zobaczyć swoje miasto z góry w tych miejscach gdzie przeważa niska zabudowa. Paweł Loroch specjalnie dla nich wspiął się na 10-piętrowy podnośnik, aby uchwycić zapierające dech widoki. Wystawa będzie czynna od 7 lipca w Fotoplastikonie Warszawskim.
Muzeum Powstania Warszawskiego poprzez swoją działalność stara się wciąż odkrywać Warszawę na nowo. Miejscem, które dostarcza wielu inspiracji jest Fotoplastikon Warszawskim, którym Muzeum opiekuje się od 2008 roku. W tym tajemniczym miejscu można zaprezentować różne oryginalne i nietypowe oblicza miasta w trójwymiarze. Jednym z takich obrazów stolicy jest właśnie wystawa Warszawskie uniesienia. To zestaw trójwymiarowych zdjęć Warszawy wykonanych z wysokości 10 pietra. Poza ścisłym centrum stolica jest miastem nisko zabudowanym i nie ma możliwości zobaczenia wielu wyjątkowych miejsc z góry. Dlatego też Paweł Loroch postanowił wspiąć się ponad niską zabudowę stolicy. Dzięki jego fotografiom z wysokości będzie można zobaczyć z góry m.in. Ogród Krasińskich, pl. Grzybowski, pl. Trzech Krzyży i wiele innych miejsc w całej Warszawie. Znany dziennikarz, kucharz i fotograf udał się z podnośnikiem do niemal każdej dzielnicy Warszawy. W przyszłym roku zostanie również wydany album zawierający fotografie zarówno mono- jak i stereoskopowe.
Paweł Loroch jest dziennikarzem, fotografem i warszawiakiem od urodzenia, który wciąż odkrywa to miasto na nowo. Od 2004 roku prowadzi blog: trzaskprask.blog.pl, w którym przedstawia swoje fotografie stolicy. Paweł Loroch to również podróżnik i pisarz kulinarny, autor książek „Dania na piątki” czy „Śniadania ze snów”, mający w swoim dorobku między innymi programy takie jak: „Gastrofaza” (Antyradio), „Czułe Dranie” (talk show na TV4), czy „Pytanie na śniadanie” (TVP2). Współpracę z Pawłem Lorochem podjęliśmy już w listopadzie 2010 roku, kiedy to poprowadził warsztaty kulinarne dla dzieci organizowane w ramach Festiwalu Warszawskiego „Niewinni Czarodzieje”, za który Muzeum dostało główną nagrodę WDECHY 2010 w kategorii „Wydarzenie roku”.
Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.

2 komentarze:

Shilo pisze...

Sztuka bycia zdrowym - audiobook

Data publikacji: 25.08.2010
Poznaj drugą książkę Wallace'a D. Wattlesa, która podobnie jak pierwsza z tej serii - „Sztuka wzbogacania się” – zrobiła ogromne wrażenie na wszystkich czytelnikach z całego świata. Lektura, która potrafi szeroko otworzyć oczy na temat naszego zdrowia, pomimo faktu, że została napisana w 1910 roku, wciąż przekazuje aktualne prawdy. Zdrowie bowiem może być wynikiem...

Anonimowy pisze...

Polityka to umiejętność zapewnienia sobie środków do życia z wspólnego dobra, którym i Ty jesteś więc uważaj aniołku bo wpadniesz do diabelskiego dołku; powodzenia!